Zamykanie naczynek

SKÓRA NACZYNIOWA

Klasyfikacja,  metody usuwania,  profilaktyka 

ELEKTROKOAGULACJA- Zamykanie naczynek 

Elektrokoagulacja to zabieg wykonywany z wykorzystaniem impulsów elektrycznych. Elektrody emitują prąd, który powoduje ścinanie białka w tkankach, a tym samym zamyka dotknięte naczynko. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod likwidowania tzw. „pajączków” – pojedyncze naczynka znikają już po 1-2 zabiegach. W przypadku większej ich ilości kuracja jest odpowiednio dłuższa.

Jeden zabieg trwa 10-20minut – efekty widoczne są od razu, jednak proces gojenia może trwać od 1 dnia do kilku tygodni(nogi dłużej), w zależności od typu skóry oraz wielkości zamykanego naczynka.

Zabieg na twarz i ciało

naczynka1

Przebieg zabiegu: Przygotowanie skóry/ demakijaż- zamykanie naczynek igłą, nałożenie maści leczniczej

Dla kogo: Dla osób z rozszerzonymi lub popękanymi naczynkami krwionośnymi.

Czas zabiegu: 15-30 minut (w tym 5-20minut oddziaływania prądem) w zależności od ilości i intensywności naczynek.

Jak się przygotować? skóra nie może być pęknięta, bez stanów ropnych. Opalanie kończymy tydzień przed zabiegiem. Tydzień przed elektrokoagulacją nie stosujemy silnych zabiegów kosmetycznych jak kwasy itp. Skóre można znieczulić maścią.

WAŻNE: Po zabiegu powinno się stosować maść leczniczą TRIBIOTYK- maksymalnie do 3 dni. Za każdym razem przed dotknięciem naruszonej skóry myjemy dłonie, zmieniamy wacik/patyczek po każdym dotknięciu, nie używamy pędzli oraz gąbek do makijażu dopóki ranki się nie zagoją. Skora powinna być czysta i sucha aby do ranek był stały dostęp powietrza.Można używać do demakijaży płynu miceralnego lub wody demineralizowanej oraz kremy z aniki górskiej, wyciągu kasztanowaca oraz zielonej herbaty-działają łagodząco.

Jeśli ranki nie goją się, nie powstają strupki można zastosować maść Bioderma, Cicabio, Creme Reparatrice Apaisante (Krem łagodząco – odbudowujący), udać się na konsultacje w Studio lub do dermatologa. Gabinet nie może dać gwarancji, że skóra po zabiegu pozostanie bez blizenek. Używamy specjalistycznego płynu do dezynfekcji skóry po zabiegu zapobiegającego bliznowaceniu.

etapy naczynek

GALWANIZACJA- JONTOFOREZA

Zamykanie rumienia oraz zapobieganie

Galwanizacja, jest zabiegiem elektroleczniczym polegającym na przepływie prądu stałego w ciele pacjenta między dwoma elektrodami. Działanie lecznicze galwanizacji związane jest z różnym sposobem ułożenia elektrod. W zależności od metod można uzyskać zmniejszenie pobudliwości nerwów, działa także przeciwbólowo, przeciwzapalnie oraz reguluje pracę naczyń krwionośnych. Plusem zabiegów jest pobudzenie mikrokrażenia a także wymuszenie produkcji kolagenu. Galwanizacja ma dyży wpływ na kuracje przeciwwzmarszczkowa oraz dotleniajaca.

Przebieg zabiegu: Przygotowanie skóry/ demakijaż- nałożenie substancji aktywnych np ampułka lub lek/- zabieg/ +- nałożenie maski/ -nałożenie kremu

Dla kogo: Dla osób z rozszerzonymi lub popękanymi naczynkami krwionośnymi, skóra szara, zwiotczała.

Czas zabiegu: 10-15 minut

Jak się przygotować? skóra nie może być pęknięta, bez stanów ropnych. Opalanie kończymy tydzień przed zabiegiem. Tydzień przed zabiegiem nie stosujemy silnych zabiegów kosmetycznych jak kwasy itp.

Po zabiegu można wrócić do codziennych czynności, odczucia z zabiegu to przyjemne mrowienie. Zabieg dobrze wpływa na odżywienie skóry, przyśpieszenie gojenia się stanów zapalnych (partia poddana zabiegowi i okolice), wykonywany jest swoisty mikromasaż, który także sprzyja pojędrnieniu skóry.

Zabieg warto wykonywać w serii do x 10. Co kilka miesięcy. Galwanizacja z jonoforeza(wtłoczeniem elektrolitów w głab skóry) zapobiega powstawaniu nowym zmianom.

.

 ZAPRASZAMY NA DARMOWĄ KONSULTACJE

TEL: 502 59 55 29


Powstawanie rozszerzonych naczyń krwionośnych

-wpływ na rozszerzanie naczyń krwionośnych ma wiele czynników. Pierwszym jego objawem jest zaczerwienienie tzw. rumień. Początkowo rumień mija, ale z biegiem czasu utrwala się i pozostaje na stałe. W konsekwencji powstają wyraźne, trwałe rozszerzone naczynia krwionośne, które prześwitują przez naskórek. Takie zmiany określamy terminem teleangiektazje.

 

Teleangiektazje

są jedną z najczęściej występujących zmian w układzie naczyniowym skóry. Występują głównie u kobiet, ponieważ hormony estrogenowe działają rozluźniająco na mięśnie naczyń co prowadzi do zwiększenia ich skłonności do poszerzania się.

To trwałe rozszerzone naczynia włosowate splotu podbrodawkowego, które prześwitują przez naskórek w postaci czerwonych „nitek”. W skrajnych przypadkach mogą one ściśle przylegać do siebie tak, że dają obraz jednorodnego zaczerwienienia – tzw. teleangiectatic erythema.

Podział teleangiektazji:

 • Pierwotne (samoistne) – związane najczęściej z zespołami wrodzonymi, dotyczącymi samej skóry i narządów wewnętrznych.
 • Wtórne (nabyte) – będące wynikiem działania czynników zewnętrznych, schorzeń skóry i chorób ogólnoustrojowych oraz po leczeniu.
  Odmianą teleangiektazji występującą na kończynach dolnych to – wenektazje czyli rozszerzenia żylakowate.

Usunięcie teleangiektazji

polega na zamknięciu naczynia krwionośnego z obu stron przez przerwanie jego ciągłości.

 

Wybór metody

zależy od rozległości zmian, umiejscowienia, doświadczenia osoby wykopującej zabieg. Zamknięcie naczynek wykonuje się metodą elektrokoagulacji lub laserową (na twarzy i górna część ciała) oraz skleroterapią (na nogach). Duże znaczenie ma profilaktyka (kosmetyki/kosmeceutyki ochronne).

 

Metody usuwania teleangiektazji:

elektroterapia
kriochirurgia
laseroterapia
skleroterapia

Podział metod usuwania teleangiektazji:

 • Zabiegi fizykoterapeutyczne: jonoforeza, galwanizacja, lampa Solux z niebieskim filtrem, drenaż limfatyczny.
 • Jonoforeza – wykorzystuje się prąd stały. Metoda zapobiegająca poszerzania się naczynek krwionośnych. Zabiegi wykonywane w serii ok. 10, powtarzanych co pół roku. Zawęża i chroni przed powstawaniem nowych naczynek.
 • Galwanokaustyka (elektrokaustyka) – wykorzystanie prądu stałego za pomocą którego rozżarzonym kauterem następuje ścięcie białka.
 • Elektroliza – prąd stały niszczy tkanki przez działanie chemiczne
 • Termoliza – prąd zmienny niszczy tkanki przez działanie termiczne
 • Blend – połączenie metod termolizy i elektrolizy. W tych metodach wykorzystywane są specjalne igły, którymi wkłuwa się w rozszerzone naczynia co 1-2 mm.
 • Elektrokoagulacja  – (tzw. diatermia chirurgiczna – metoda bezinwazyjna) – koagulacja tkanek za pomocą prądu wysokiej częstotliwości. Specjalną elektroda dotyka się każdego naczynka powodując jego zamknięcie, – jedna z najskuteczniejszych metod do usuwania naczynek na twarzy i górnej części ciała.
  Zabieg odbywa się bez zbytniej uciążliwości i potrzeby ograniczenia obowiązków zawodowych.
  Skóra po zabiegu (w zależności od HF– częstotliwość prądu)) jest lekko podrażniona – zaczerwieniona
  Proces gojenia jest bardzo krótki i trwa w zależności od wrażliwośći skóry – od kilku godzin do jednego dnia.
  Jest to metoda bezinwazyjna tzn. bez wkłuwania się w rozszerzone naczynia
 • Kriochirurgia (krioskleroterapia) – przy użyciu podtlenku azotu lub ciekłego azotu. Głównie dla osób z przeciwwskazaniami do elektrokoagulacji.
 • Lasery wysokoenergetyczne (fototermoliza) – światło lasera pochłaniane jest przez barwnik hemoglobiny, zawarty w czerwonych krwinkach. Powoduje to termiczną koagulację naczyń. Wykorzystuje się lasery: argonowy, neodymowy, CO2 oraz najnowszy barwnikowy (day laser) – wadą tej metody jest pojawianie się sinych plamek bezpośrednio po zabiegu, które utrzymują się przez 7-10 dni.
  W zastosowania laserów stwierdza się jednak często tylko punktowe przerwanie ciągłości naczynia, oraz powstawanie przebarwień i blizn w wyniku pochłaniania światła lasera przez melaninę.
  Efektem działania światła laserowego jest nieodwracalne oparzenie III lub IV stopnia w miejscach zabarwionych na ciemno i odwracalne oparzenie I lub II stopniajaśniejszego otoczenia. Blizna jest gładka, jeżeli działanie lasera sięgało tylko warstwy brodawkowej skóry. Jeżeli została ona przekroczona ze względów terapeutycznych blizna może być widoczna. Uwaga ! – pojęcie metod laserowych jest bardzo szerokie. Natomiast bardzo często stosowane w gabinetach lasery to –lasery biostymulujace, które nie są przeznaczone do usuwania naczynek, a po zbyt częstych zabiegach następuje poszerzanie naczyń krwionośnych
 • Skleroterapia – polega na wstrzyknięciu do naczynia krwionośnego preparatu obliterujacego co powoduje zarastanie światła naczynia. Najskuteczniejsza do usuwania wenektazji – naczyń na kończynach dolnych (uda, okolica podkolanowa,podudzia, okolice kostki przyśrodkowej)

Skuteczność zabiegu zamykania naczynek jest uzależniona od: rodzaju metody, jakości urządzenia, umiejscowienia i rozległości zmian. Każdym nawet najbardziej skomplikowanym urządzeniem steruje ręka specjalisty, w związku z tym ostateczny rezultat zabiegu zależy od jego doświadczenia i techniki jaką wykonuje zabieg.

Czynniki zewnętrzne sprzyjające rozszerzaniu naczyń m.in.:

 • przewlekła ekspozycja na słońce
 • zbyt częste korzystanie z solarium
 • wiatr
 • duże wahania temperatur
 • duża wilgotność
 • stosowanie długotrwałe miejscowo sterydów, zwłaszcza na twarz i szyję i dekolt, u osób predysponowanych (cienki naskórek, jasna karnacja, dzieci)
 • stosowanie laserów biostymulujacych (np. melonowo-neonowy)

 

Pielęgnacja skóry z rozszerzonymi naczynkami:

 • Ochrona skóry przed UV (słońce, solarium, lasery biostymulujace). Stosowanie preparatów z filtrami UVB. i UVA, a także z filtrem IR chroniącym przed podczerwienią
 • Ochronę skóry przed zimnem i wilgocią – stosowanie ochronnych kremów w okresie jesienno-zimowym
 • Unikanie przegrzania skóry twarzy w saunie, przed gorącym powietrzem
 • Uzupełnienie niedoborów witaminowych głównie B2, PP, C
 • Stosowanie odpowiednich kosmetyków/kosmeceutyków do skóry naczyniowej, które pomagają obkurczyć naczynia krwionośne.
  Uwaga ! – nieprawidłowa pielęgnacja skóry, źle dobrane kosmetyki mogą nasilić jej „naczyniowy charakter”
 • Bardzo skutecznym składnikiem wzmacniającym ścianki naczyń krwionosnych jest witamina K.
 • Do najnowszej generacji substancji czynnych, które mają istotne właściowści w miejscowym leczeniu teleangiektazji zalicza się kwas laktobionowy
 • Preparaty wzmacniające ścianki naczyń krwionośnych – profilaktyka cery naczyniowej